صادرات
1398/5/7    
بازدید: 122

صادرات کالا

صادرات کالای ایرانی به دیگر کشورها با وجود اینکه بسیاری از کالاهای تولیدی داخل دارای کیفیت مناسب هستند ، دارای موانع و مشکلاتی است که تولیدکنندگان اغلب به دلیل اکتفا به فروش داخلی خود را درگیر این مشکلات نمی کنند .در مورد واردات معمولاً سرمایه گذاری داخلی با سرمایه نقد و تمایل به خرید وجود دارد و کالای آن واردکننده نیز از کشورهای توسعه یافته ای چون کشورهای اروپایی ، چین و یا آمریکا می باشند و نیازی به بازار یابی و بازارسازی در کشور ما ندارند اما صادرات کالای ایرانی حتی در کشورهایی که سابقه صادرات کالای ایرانی دارند در بسیاری موارد نیاز به بازارسازی و بازاریابی و مطالعه بازار دارد . محصولاتی که هم ایران در تامین آن ها شناخته شده بود امروزه رقیبان بسیار زیادی دارند که با قیمت کمتر و کیفیت مشابه یا در برخی موارد بهتر جایگزین آنها شده اند . 
پیمان های تجارت آزاد و تعرفه های توجیهی ، پیمان نامه های اقتصادی و سیاسی و اتحادیه های منطقه ای نیز که کشور ما به دلیل کم توجهی رایزنان سیاسی و اقتصادی در آن بسیار ضعیف تر از توانایی ها و نیز نسبت به دیگر کشورها در آن جا مانده است باعث شده کالای ایرانی در زمینه های مشابه قیمت بالاتری در دیگر کشورها پیدا کند و از رقابت با دیگر صادرکنندگان در اکثر کشورهای هدف عقب بماند . به عنوان مثال در مورد زعفران و پسته که بخش مهمی از صادرات ایران بوده است و ایران در این زمینه شناخته شده بود با گمرکات سنگین وارد کشورهای حاشیه خلیج فارس گردد در صورتی که هند و پاکستان با تعرفه های کمتر و گاه تعرفه صفر درصدی وارد این کشورها می شود .
با توجه به شرایط اقتصادی چند سال اخیر ایران و افت ارزش ریال زمینه ای فراهم گردیده است تا جبران موانع تعرفه های گمرکی با کاهش قیمت محصولات ایرانی توجیه شود و دوباره قیمت کالای ایرانی راقبت پذیر شود . همچنین تسهیلات دولتی در صادرات باعث گردیده است تا رویکرد صادرات غیر نفتی تغییری جدی کند .
با این حال معرفی خدمات ایرانی حتی در کشورهای همسایه و عرب زبان بسیار سخت و ضعیف بوده است و مرجع جامعی برای معرفی محصولات ایرانی قابل صادرات وجود ندارد . لذا شرکت شهپر شرق اسپادانا بر آن است تا با معرفی خدمات و محصولات تولیدی ایرانی در قالب مجموعه های مدون و ترجمه شده به زبان های عربی ، انگلیسی و روسی کاتالوگ های موضوعی و اختصاصی چند زبانه ، سایت های چند زبانی با Seo مناسب اقدام به معرفی محصولات و جذب مشتری برای این محصولات نماید . همچنین معرفی محصولات کارخانه ها و خدمات شرکت های طرف قرارداد با شرکت شهپر شرق به تجار کشورهای هدف و بازاریابی هدفمند 
 
فعالیت شرکت بازرگانی شهپر در کشور عراق معطوف به فروش و صادرات محصولات و خدمات به هر دو بخش عربی و کردی عراق میباشدکه با ارتباط روزانه و لحظه ای با شرکت و تجار آن کشور و همچنین تاسیس شعبه ثبت شده در آن کشور ارتباط تجاری قوی و موثری در عراق ایجاد نموده است .
متخصصین بازرگانی مجرب این شرکت با تسلط به زبان عربی و فرهنگ کشور عراق امکان بازاریابی و بازارسازی مناسبی برای محصولات ایرانی قابل صادرات ایجاد نموده اند،همچنین این متخصصین با پیگیری سفارشات مشتریان عراقی و محصولات مورد نیاز آنها امکان خرید این محصولات از بازار و صنایع ایران را ایجاد نموده اند . شرکت بازرگانی شهپر شرق با شبکه ارتباطات و سراسری در کشور عراق سعی در تامین نیاز بازار کشور عراق از محصولات ایرانی دارد ، به صورت خود جوش در برخی از موارد و زمینه های صادراتی این شرکت اقدام به تهیه بانک اطلاعات محصولات ایرانی به همراه لیست قیمت نموده است و توسط شبکه بازاریابی برای این محصولات بازاریابی انجام داده است عراق کشوری که به سبب قرار داشتن در ميان سه قاره آسيا، آفريقا و اروپا و نيز همسايگی با کشورهایی همچون ايران و ترکيه دارای موقعیت استراتژیک می‌باشد، که از ابعاد مختلف بين‌المللی از جمله حمل و نقل، تجارت و سياست دارای اهميت است. با توجه به اینکه عراق یک کشور وارد کننده است فرصت مناسبی برای تولیدکنندگان ایرانی و صادرات محصولات غیر نفتی به این کشور می‌باشد . تجار عراقی اغلب تمایل دارند که بدون واسطه و با کمک بازاریابی کالا در عراق و مستقیماً از خود کارخانه جنس را تهیه کنند. آن‌ها خود هزینه‌های گمرک را پرداخت کرده و مستقیماً به تجارت می‌پردازند . این گمان وجود دارد که صادرات برخی کالاها و فروش محصولات به عراق، مانند کالاهایی که در داخل کشور در برهه‌ای از زمان عرضه آن به صورت مقطعی کاهش پیدا می‌کند به کشور عراق مدتی قطع شود . صادرکنندگان ایرانی برای تأمین کالا به بازار عراق و افزایش صادرات به عراق، باید بازارهای این کشور را شناسایی کرده سپس براساس مطالعات انجام یافته، کالاهای مورد نیاز مردم عراق را تأمین و صادر کنند . 
  عراق برای تأمین بسیاری از کالاهای خود، به ایران وابسته است. یکی از کشورهای هدف برای توسعه روابط اقتصادی با ایران، عراق است. عراق در حال حاضر به دنبال توسعه زيرساخت‌های صنعتی و همچنين تجارت جهانی خود است که اين برای ايران می‌تواند فرصت مناسبی برای آغاز تجارت با عراق محسوب شود.از آن جایی که تبادلات سیاسی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی ایران و عمان از موقعیت منحصر بفردی برخوردار است، زمینههای بسیاری برای ایرانیان علاقه‏ مند به سرمایه گذاری دراین  کشور فراهم شده است، این امر از طریق بازاریابی و معرفی محصولات تولیدکنندگان ایرانی به طرف عمانی فراهم میشود  لذا شرکت بازرگانی شهپر شرق با استفاده از تجربه ی خود و براساس ابزارهای بازاریابی و بازارسازی در کشور عمان با دریافت درخواست متقاضیان در این خصوص اقدام کرده. عمان با رتبه 48 فضای کسب وکار و تورم زیر 3% ،کشوری امن برای سرمایه گذاری است و بازار خوبی برای محصولات ایرانی ست و همچنین می تواند پل مناسبی برای دسترسی به بازار سایر کشورها باشد. تجارت عمان با کشورهای آفریقایی سابقه ای طولانی دارد و از طریق عمان، راحت تر می شود به بازار آفریقا نیز دسترسی داشت.

در حوزه سرمایه گذاری  شرکت های عمانی به مشارکت و فعالیت در ایران علاقه مند هستند، بانک های عمان آماده ارائه تسهیلات بانکی با نرخ سود اندک به پروژه های سرمایه گذاری ایران در عمان هستند. با توجه به دانش فنی و توانمندی هایی که در ایران وجود دارد، می توان با عمان مشارکت داشت  که نتیجه آن، صادرات مواد اولیه ایران و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی خواهد بود . همچنین تجار عمانی و ایرانی می توانند ارتباط عمان و کشورهای CIS را توسعه بخشند که نتیجه آن، افزایش سهم ترانزیت و روابط تجاری ایران خواهد بود . سهم واردات عمان از کشورهای جهان سال 2015 برابر با 28.998.602.773 دلار آمریکا بود که سهم واردات عمان از ایران درهمان سال تنها 297.638.000 دلار آمریکا می باشد.عمده واردات کشور عمان از سایر کشورها وسایل نقلیه، ماشین آلات، نفت، تجهیزات الکترونیکی، فرآورده های آهن و استیل، مواد غذایی می باشد، که ایران سهم اندکی در این میان دارد. بخش های خصوصی دو کشور می توانند در حوزه های بنادر، هواپیمایی، راه آهن و بانکی، انرژی، موادغذایی، همکاری های خود را گسترش دهند . صادرات به عمان با شرایط ویژه ، نایب رییس دوم اتاق مشترک ایران و عمان با بیان اینکه سرمایه گذاری و صادرات به کشور عمان از خطر پذیری (ریسک) پایینی برای سرمایه گذاران برخوردار است گفت: تجار ایرانی مشمول معافیت مالیاتی این

 کشور قرار گرفته اند.

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 درباره ما

    این شرکت از مجموعه ای از متخصصین مجرب حوزه بازرگانی و با شبکه وسیعی از ارتباطات با تجار ، صنایع و مراکز دولتی کشور های همسایه و حاشیه خلیج فارس اقدام به ثبت شرکت و ایجاد شعبه در چندین کشور همسایه نموده است . زمینه ی فعالیت شرکت تجارت عام میباشد که به صورت تخصص در زمینه ی محصولات و خدمات فنی مهندسی ، پزشکی و راه و ساختمان فعالیت میکند.

اطلاعات تماس

  • آدرس : اصفهان ، ابتدای هشت...

مناسبت ها

لینک های کاربردی